Puerto Vallarta, Meksika kıyısında balinalar ve tekila arasında

Kahvaltıda yunusları, Marietas Adaları'nda tekne turunu, Elizabeth Taylor'un ikamet ettiği oteli ve Puerto Vallarta'daki Romantik Bölge'nin eğlenceli gecesini izleyin. Pasifik Okyanusu tarafından yoğun bir gün.

Yirminci yüzyılın ortalarında, Puerto Vallarta, Meksika Pasifik kıyısındaki Jalisco Eyaletinde neredeyse görünmez bir balıkçı köyüydü. Bugün San Francisco ve São Paulo ile birlikte yılda beş milyon ziyaretçi (özellikle Amerikalılar) ve Amerika'nın en önemli eşcinsel dostu yerlerinden biri olan 300.000 nüfuslu bir turist imparatorluğu.

John Huston, The Iguana Gecesi filmini burada çekerken, 1964'te şöhret bir kez ona geldi. Richard Burton ve Elizabeth Taylor, o zamanlar karısı ve burada yaşayan yabancılar için adlandırılan bir yerleşim bölgesi olan Gringo Gulch'in (Gringos dağ geçidi) Arnavut kaldırımlı yamaçları hala korunmaktadır. Banderas Körfezi'ni dolduran çok sayıda yunus ve kambur balina ve neredeyse bozulmamış plajlar, dünyanın ilk gününde olduğu gibi korunur.

8:30 Yunuslu kahve

La Flor de Córdoba'da, tarihi Hotel Rosita'nın (Puerto Vallarta'nın dekanı, 1948) eteklerinde, yunusların ve kambur balinaların (Kasım'dan Mart'a kadar) bulunduğu koyda düşünürken mükemmel bir kahveniz var. Meksikalı Dalí, Alejandro Colunga tarafından, La rotonda del mar kadar gerçeküstü heykellerle dolu uzun bir gezinti yeri olan Malecon başlar. Salı günleri saat 9.30'da yazarlarından biriyle yürüyüşün 20 heykelini gezebilirsiniz. Vallarta101 tarafından düzenlenen tüm turlar gibi ücretsizdir.

10:00 Keşfetmek için bir sahil

Şehrin 20 kilometre güneyindeki Mismaloya (otobüsle gidebilirsiniz), artık Huston'un keşfettiği bakir plaj değil, ancak sadece tekne ile erişilebilen orman ve uzak kum var. Vallarta Adventures monitörlerinin durmadığı ve durmadığı Las Caletas gibi bir aile olarak gitmek için: şnorkel, kürek sörfü, kano, zip hattı ...

Kıyıları daha rahat bir şekilde keşfetmek için aynı şirkette kaptanlı bir yelkenli kiralayabilir veya Punta Mita Expeditions ile Marietas Adaları Milli Parkı'na tekne ile yaklaşabilirsiniz. Imanta tatil köyü kadar özel bir şey olmasa da, kuzeyde: 500 metrelik mükemmel plaj ve büyük bir palmiye korusunda bir avuç villa, coatis, iguanalar ve günde 1.000 avro ödeyebilecek şanslı komşulardan başka komşular yok; Tarantino veya Rihanna sık sık. Yaklaşık 13 kilometre uzaklıkta tipik bir sörfçü kasabası Sayulita var.

12:00 Kendi hediyeni yap

54 Euro için herhangi bir hediyelik eşya dükkanında çok fazla Meksikalı satın alabilir veya Colectika'da chaquira sanatına (balmumu ile emprenye edilmiş bir yüzeyde düzenlenmiş renkli boncuklar) bir sınıf aldıktan sonra, elimizle yapılmış otantik bir hediyelik eşya alabiliriz. ), bir Huichol yerlisi tarafından öğretilir. Çağdaş ata sanatı (bu şekilde tanımlanmış) galerisinde alebrijeleri ile ünlü Jacobo Ángeles gibi sanatçıların eserleri sergileniyor ve satılıyor.

14:00 Sokak lezzetlerini yiyin

Puerto Vallarta şehir merkezindeki Guadalupe Meryem Ana'nın cemaatine bağlı olan El Campanario restoranı, zengin tacoları ve pozolü (mısır, domuz eti ve tavuk güveç) için ev yapımı yiyecekleri için büyük bir değer. Ayrıca Lalar carnitas (domuz tacos) ve Cisneros deniz ürünleri ile doldurulmuş ceviches ve chiles denemek için Vallarta Food Tours ile bir sokak gıda rota yapmak kötü bir fikir değildir. El Guero ve Gaby'nin tavsiye ettiği diğer duraklar. Tatlı için en uygun çikolatanın yanı sıra kendi kahve ve purolarını yaptıkları Vallarta Fabrikası tekila çikolatalarını da denemelisiniz. Sigara içmeden bunlardan biri (nadir şey) John Huston, Cuale Nehri adasında 140 metre uzaklıkta kendisine adanmış heykelde görünür.

18:00 Günbatımı Matamoros'tan

Burada hareket etmeden terliyorsunuz, bu yüzden haç tepesine, yani şehirdeki en iyi bakış açısına giden 209 adımı tırmanmadan önce iyi hidratlamanız gerekiyor. Matamoros caddesinin eski deniz feneri fenerinden ulaşmak daha kolay ve daha iyi fotoğraflar çekilmesine rağmen. Guadalupe Meryem Ana'nın çan kulesinin çatılarında göründüğü ve güneşin son ışınları tarafından kırmızıya boyanmış olan büyük koy, şüphesiz gözlemci, Puerto Vallarta'nın fatih Hernán Cortés zamanından beri eski bir nüfus olduğunu düşünüyor. gerçeklik sadece 1968'den beri bir şehir olarak var olur.

20:30 Bir yıldız gibi yaşa

Liz Taylor'un konutu olan ve Richard Burton ile Venedik tarzı bir köprü ile bağlantılı olan Kimberly House Hotel'deki Iguana'da yemek kadar iyi bir şey yok. Aktris tarafından kullanılan kalp şeklindeki pembe mermer küvete daldıktan sonra Elizabeth Taylor süitinde uyumak 800 avrodan biraz fazla. Burton'ın bir başka eşi Suzy Miller'a aktör ona bugün Hacienda San Angel oteli olan yakındaki bir ev verdi.

İlgilenmediğimiz Hollywood ünlülerinin odalarını gözetlersek, bir alternatif La Lulú'da (İspanya'nın caddesi, 305) raicilla tadımı yapmaktır. Diğer zamanlarda 57 dereceye ulaşan beş agave çeşidinden çıkarılan bir tekila olan raicilla, bugün bir köken tanımına sahiptir. Daha sonra, komşu Barrio Bistro restoranda marihuana ile marine edilmiş bir salata yiyebilirsiniz.

22:00 Parti ve takolar

Romantik Bölge, günümüzde eşcinsel topluluğunu ağırlayan Puerto Vallarta'nın en eski ve en büyüleyici mahallesidir. Depremin merkezi, Bay Flamingo ve Paco'nun Ranch kulüplerinin bulunduğu pembe köşe. Sahilde Los Muertos öncü Mavi Sandalyeler ve seçkin Mantamar vardır. Ve çiğ (akşamdan kalma) için, bir tacoda ve ortaya çıkan et suyunun bir bardağıyla, Calle de la Constitución'un Tacos Robles'de hizmet ettikleri dana veya keçi güveci gibi bir şey yok.

Mexicanist tarafından